Got 0 bytes response, method=default Response decode error Okazujcie się sługami Boga przez wszystko!

katedra

Okazujcie się sługami Boga przez wszystko!

Okazujcie się sługami Boga przez wszystko!

Homilia Arcybiskupa Katowickiego; WŚSD; 2017.06.20.

 

Właściwie dziś – w dniu zakończenia roku formacji i roku akademickiego wystarczy powtórzyć słowa św. Pawła z I czytania, aby przesłanie na wakacje było jasne: „ Bracia, napominamy was, abyście nie przyjmowali na próżno łaski Bożej”. Skoro Apostoł Narodów – wypowiada takie słowa, to znaczy, że spotkał się ze zjawiskiem przyjmowania Bożej łaski na próżno. To znaczy jak? Sięgnijmy do słownika Władysława Kopalińskiego: próżność – znaczy: bezskuteczność, bezowocność..; słownikowe przybliżenie znaczenie słowa próżność, ułatwia nam zrozumienie napomnienia św. Pawła, który równocześnie daje pozytywna wykładnię skutecznego przyjmowania łaski Bożej, uzdalniającą do okazywania się sługami Boga „przez wszystko”.

Przez: wielką cierpliwość wśród utrapień, przeciwności i ucisków; przez czystość i umiejętność; przez wielkoduszność i łagodność i miłość nieobłudną; przez głoszenie prawdy i moc Bożą; przez oręż sprawiedliwości... Te Pawłowe słowa to Drodzy Alumni program na czas waszych wakacji, wypełnionych obficie łaską Boża!

Bo będzie to was czas pracowity, gdyż okres wakacji, urlopów, to w naszej archidiecezji czas intensywnej pracy duszpasterskiej; czas towarzyszenia dzieciom, młodzieży i dorosłym, którzy przeżywają swoje wakacje, jako czas z Bogiem, dla Którego nieraz w ciągu roku pracy i nauki nie mieli zbyt wiele czasu.

Bardzo was proszę, jako „ludzi Boga”, abyście im z radością towarzyszyli, jako świadkowie, którzy nie przyjmowali łaski Bożej na próżno. Idźcie tam, gdzie zostaniecie posłani i głoście Dobrą Nowinę!

2. Szczególna łaską, którą otrzymujemy w czasie każdej Eucharystii jest karmienie się Bożym słowem i Ciałem Chrystusa. Dzisiejsza Ewangelia poucza o tym, że uczniowie Jezusa, jeśli rzeczywiście są Jego świadkami – muszą być powściągliwi, po prostu powinni inaczej reagować na prowokacje i przemoc!

Dlaczego uczeń Chrystusa powinien pohamować pierwszy odruch, którym chciałby odpowiedzieć na obrazę, oddać, zemścić się.. Odpowiedź na to pytanie jest biblijnie prosta: tylko w taki sposób możemy być synami Ojca niebieskiego, który sprawia, że „słońce wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych”.

Drodzy!

Ewangelia wyraźnie mówi, że uczniowie Chrystusa powinni być inni; muszą iść pod prąd. Najpierw jednak Jezus nawiązuje do prawa odwetowego (ius talionis), które w naszych oczach wydaje się być prawem okrutnym.. oko za oko ..ząb za ząb. Jak twierdzą historycy prawa, ius talionis -był jednak porządkującym krokiem w kierunku ustawienia kodeksu karnego wobec bezprawia, jakie wyrządzali (wyrządzają) – mściciele krwi (wynajęci mordercy).

Ewangeliczne przesłanie do uczniów Jezusa jest oczywsite: wobec zła, jakie ktoś nam wyrządza, nie tylko nie należy stosować prawa odwetu, ale nawet mija się z celem dochodzenie swych praw (na drodze sadowej).

Jezus zaleca odmienny sposób reagowania na doznaną krzywdę. Uczniów Jezusa, należących do Królestwa Bożego, winno cechować postępowanie oparte na przykazaniu miłości nieprzyjaciół, na cierpliwości i wybaczaniu aż 77 razy.

Trzeba też zauważyć, że zło potraktowane w sposób zalecany przez Jezusa, niejako kończy swój żywot; nie wywołuje reakcji zła, zła nie pomnaża. Ostatecznie dzisiejsza ewangelia kończy się zachętą do czynienia dobra: daj temu, kto cię prosi.. I nie odwracaj się od tego, kto chce od ciebie pożyczyć... I w tych wypadkach Jezus zaleca postawę pełną wyrozumiałej miłości i serce szeroko otwarte na potrzeby bliźnich / drugich.

Takim zasadniczo innym, postępowaniem bez przemocy - uczeń Chrystusa ewangelizuje. Jest to też droga osiągania świętości i doskonałości, bo jest staraniem o realizację wezwania, które może już się wam „opatrzyło”, że go nie dostrzegacie. „Bądźcie doskonali jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”. Weźmijcie te słowa jak program na całe wakacje.. Pamiętajcie, byście łaski Bożej nie przyjmowali na próżno. Nie wystawiajcie powołania na próbę! Z każdego zagrożenia – jakie się może w czasie wakacji pojawić – wychodźcie zwycięsko w duchu zaleceń jakie daje podarowane wam na drogę Boże słowo. Okazujcie się sługami Boga przez wszystko, byście nie skompromitowali Tego, który was powołuje!

A ten „czas upragniony”, dzień wakacji nie będzie dla was „dniem zbawienia”.  Amen.

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media