Got 0 bytes response, method=default Response decode error ŚP. KS. JAN KURPAS

Kurpas Jan 200x300Urodził się 11 kwietnia 1935 w Paniówkach jako jedno z dwojga dzieci Alfonsa – robotnika-telefonisty i Zofii z d. Kowol. Ochrzczony został 22 kwietnia 1935 w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła w Mikołowie – Paniowach. W 1941 rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Paniówkach. Od 1949 kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku, którą ukończył w 1953 złożeniem egzaminu dojrzałości. W maju tegoż roku podjął pracę jako księgowy w hucie w Łabędach. W 1954 wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święceń diakonatu udzielił mu bp Herbert Bednorz 22 marca 1959. Święcenia kapłańskie przyjął również z rąk bpa Herberta Bednorza 21 czerwca 1959 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.

Po wakacyjnym zastępstwie w rodzinnej parafii w Paniówkach oraz Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach pełnił posługę wikariusza w parafiach: Świętego Józefa Robotnika w Katowicach – Józefowcu (do 1962) oraz Imienia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Bartłomieja w Piekarach Śląskich. W 1965 rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w zakresie liturgiki. Dwa lata później poprosił o zgodę na powrót do diecezji i podjął posługę wikariusza w parafii katedralnej Chrystusa Króla w Katowicach (do 1970), Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach (do 1973) i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach. W 1977 został mianowany wikariuszem ekonomem, a następnie proboszczem parafii Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich – Szarleju. W 1995 poprosił o przeniesienie na emeryturę i zamieszkał w domu rodzinnym w Paniówkach. Od 2009 przebywał w Domu Świętego Józefa w Katowicach.

Zmarł 18 maja 2017 w Archidiecezjalnym Domu Hospicyjnym w Katowicach. Pochowany został na cmentarzu parafii świętego Urbana w Paniówkach 22 maja 2017.