Got 0 bytes response, method=default Response decode error Śp. ks. Eligiusz Woszek

Śp. ks. Eligiusz Woszek

Woszek EligiuszUrodził się 16 listopada 1930 w Katowicach – Janowie jako młodszy z dwóch synów Augustyna, pracownika umysłowego Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych – Wydział Kolei Wąskotorowych w Bytomiu oraz Kunegundy z d. Gruszka. Ochrzczony został w kościele Świętej Anny w Katowicach – Janowie 27 listopada 1930. W 1937 rozpoczął naukę w Szkole Powszechnej im. Józefa Piłsudskiego w Katowicach. Podczas okupacji kontynuował naukę w szkole niemieckiej, by po zakończeniu wojny rozpocząć naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum w Katowicach. Od 1948 był uczniem Państwowych Zakładów Kształcenia Handlowego, gdzie w 1950 złożył egzamin dojrzałości. Tego samego roku rozpoczął studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święceń diakonatu dzielił mu w Krakowie bp Franciszek Jop 3 kwietnia 1955. Święcenia prezbiteratu otrzymał w Katowicach, 5 czerwca 1955, z rąk bp. Zdzisława Golińskiego.

Po wakacyjnym zastępstwie w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach (wówczas Stalinogród) pełnił posługę wikariusza w parafiach: Imienia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Bartłomieja w Piekarach Śląskich (do 1958), Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach (do 1959), Świętego Augustyna w Świętochłowicach – Lipinach (do 1963), Świętego Pawła Apostoła w Zabrzu – Pawłowie (do 1965), Świętego Jana Chrzciciela w Tychach (do 1969) oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła  w Tarnowskich Górach, gdzie pełnił również funkcję duszpasterza akademickiego. W sierpniu 1970 został mianowany proboszczem kościoła filialnego Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bukowie. W 1975 objął urząd proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Katowicach – Wełnowcu. W  1980 został mianowany adiutorem, a 1981 proboszczem parafii Niepokalanego Serca Maryi w Jastrzębie-Zdroju – Ruptawie.

W 1985 zwrócił się z prośbą o zgodę na podjęcie posługi duszpasterskiej w ówczesnej Republice Federalnej Niemiec. Z dniem 14 sierpnia 1987 został zwolniony z urzędu proboszcza Niepokalanego Serca Maryi w Jastrzębie-Zdroju – Ruptawie oraz z posługi w diecezji katowickiej i rozpoczął posługę duszpasterską  w diecezji Fulda. W 1993 rozpoczął starania o inkardynowanie do diecezji Fulda i z dniem 1 kwietnia 1994 został ekskardynowany z Archidiecezji Katowickiej.

W 1999 powrócił na macierzystej diecezji i zamieszkał w Domu Świętego Józefa w Katowicach.

Zmarł 9 sierpnia 2017 w Rabce. Pochowany został 12 sierpnia 20176 na cmentarzu parafii Niepokalanego Serca Maryi w Jastrzębie-Zdroju – Ruptawie.