Got 0 bytes response, method=default Response decode error Uroczystość Matki Bożej Piekarskiej

Uroczystość Matki Bożej Piekarskiej

Zrzut ekranu 2017 09 12 o 10.34.13W Piekarach Śląskich świętowano odpust ku czci Matki Bożej Piekarskiej, głównej patronki archidiecezji katowickiej. Eucharystii przewodniczył bp Marek Szkudło.

Bp Marek Szkudło przewodniczył Eucharystii sprawowanej w Uroczystość Matki Bożej Piekarskiej, głównej patronki archidiecezji katowickiej. Msza św. została odprawiona w bazylice w Piekarach Śląskich.

- „Przychodzimy dziś do Ciebie, my, Twój wierny śląski lud, pobłogosław nasze życie, nasz codzienny znój i trud”. Słowa tej pieśni, która tu w Piekarach tak często rozbrzmiewa niechaj będą naszym pozdrowieniem Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej - mówił na wstępie Eucharystii ks. Władysław Nieszporek, proboszcz piekarskiej parafii. - Stajemy przed cudownym wizerunkiem Maryi, aby ją prosić o przewodnictwo w wierze. Aby Ją prosić o to, by prowadziła nas do zwycięstwa nad grzechem, nad złem, nad samym sobą, do takiego zwycięstwa, które kończy się niebem - dodał.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. Tomasz Jaklewicz, który zwrócił uwagę, że „po raz kolejny przychodzimy przed cudowny wizerunek Matki Bożej, który dobrze znamy, jednak naszym zadaniem jest tak na niego spojrzeć, aby do nas przemówił”.

- Nasze oczy bywają oczami zmęczonymi. Nasze oczy są zmęczone, bo wpatrujemy się w tysiące migotających obrazów na ekranach naszych telewizorów, komputerów… Są to obrazy, które często powodują naszą nerwowość, rozedrganie… To powoduje, że często nie potrafimy patrzeć na siebie nawzajem. Przyzwyczajamy się do różnych obrazów codzienności i to wszystko staje się szare. To staje się powodem, że nie dostrzegamy już tego co na prawdę ważne - mówił kaznodzieja.

- Maryja gestem prawej dłoni ciągle wskazuje nam na Jezusa, na Boga, abyśmy potrafili dostrzec Boga, który nie jest daleko, który jest „Panem z nami”, który jest Kyriosem, Panem naszego życia. Przychodzimy zatem, aby Maryja uzdrowiła nasz wzrok. Przychodzimy, byśmy umieli tak patrzeć na bliźnich, na siebie, na świat, abyśmy umieli dostrzegać Boga - kontynuował rozważanie ks. Jaklewicz.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii o zwiastowaniu kaznodzieja zwrócił uwagę, że Maryja rozważa usłyszane słowo. - Maryja jest dla nas nauczycielką, mistrzynią słuchania słowa Boga - powiedział. Zauważył także, że przychodzące słowo Boga często jawi się jako trudne, pełne znaków zapytania. - Nie oczekujmy tego, że Bóg nam wszystko od razu wyjaśni. On jest większy od naszego rozumu, serca (…). Ale nie wolno się bać trudności w wierze, pytań, wątpliwości… One są zawsze zaproszeniem do czegoś głębszego, do poszukiwania (…) są zaproszeniem do głębszego życia - stwierdził kaznodzieja.

Na zakończenie Eucharystii bp Marek Szkudło odmówił modlitwę zawierzenia rodzin i wszystkich zebranych w bazylice, jak i całej archidiecezji Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. - Klęcząc u twych stóp, królowo śląskiej ziemi, prosimy Cię o matczyną opiekę i wstawiennictwo w naszym codziennym podążaniu za Jezusem - brzmiały słowa modlitwy wypowiedziane przez bp. Szkudło.

- Prosiliśmy Boga, żebyśmy przez wstawiennictwo naszej piekarskiej Pani stali się narzędziem budowania sprawiedliwości i miłości społecznej, a więc, żebyśmy stawali się narzędziem ewangelizacji. Bo o to chodzi, abyśmy to nasze życie społeczne przenikali Ewangelią - mówił bp Szkudło na zakończenie Eucharystii.

Hierarcha wskazał także, że „ewangelizacja to nie umiejętność mówienia” - Ewangelizacja to nie znajomość zasad pedagogiki czy znajomość różnych programów duszpasterskich, ale ewangelizacja to przede wszystkim moja osobista relacja z Bogiem - dodał.

Nawiązując do słów homilii podkreślił, że „Maryja to jest ten obraz Tej, która słucha, przyjmuje słowo do serca”. - Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się od mojej relacji z Bogiem - zakończył.

W Piekarach Śląskich jest czczony wizerunek Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Tytuł ten został nadany przez papieża Jana Pawła II w 1983 r. Termin odpustu jest związany z datą zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Cudowny wizerunek Matki Bożej z piekarskiego sanktuarium jest koronowany koronami papieskimi.

Zdjęcia: M. Lubecka