Got 0 bytes response, method=default Response decode error Biskupi (Archi)diecezji Katowickiej 1925-2014

katedra

Biskupi (Archi)diecezji Katowickiej 1925-2014

 

BISKUPI DIECEZJALNI

August Hlond, urodzony 5 lipca1881, święcenia prezbiteratu 23 września 1905, administrator apostolski Górnego Śląska 7 listopada 1922, mianowany biskupem katowickim 14 grudnia 1925, święcenia biskupie 3 stycznia 1926, mianowany arcybiskupem poznańsko-gnieźnieńskim i prymasem Polski 24 czerwca 1926, kardynałem 20 czerwca 1927, arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim od 6 czerwca 1946 , zmarł 22 października 1948.

 

Arkadiusz Lisiecki, urodzony 12 stycznia 1880, święcenia prezbiteratu 17 grudnia 1904, mianowany biskupem katowickim 24 czerwca 1926, święcenia biskupie 24 października 1926, kanonicznie objął diecezję 30 października 1926, zmarł 13 maja 1930.

 

Stanisław Adamski, urodzony 12 kwietnia 1875, święcenia prezbiteratu 12 listopada 1899, mianowany biskupem katowickim 2 września 1930, święcenia biskupie 26 października 1930, kanonicznie objął diecezję 29 listopada 1930, zmarł 12 listopada 1967.

 

Herbert Bednorz, ur. 22 września 1908, święcenia prezbiteratu 26 czerwca 1932, mianowany biskupem koadiutorem katowickim z prawem następstwa 4 maja 1950, święcenia biskupie 24 grudnia 1950, objął kanonicznie rządy diecezją 12 listopada 1967, zmarł 12 kwietnia 1989.

 

Damian Zimoń, ur. 25 października 1934, święcenia prezbiteratu 21 grudnia 1957, mianowany biskupem katowickim 3 czerwca 1985, kanonicznie objął diecezję 18 czerwca 1985, święcenia biskupie 29 czerwca 1985, mianowany arcybiskupem metropolitą katowickim 25 marca 1992.

 

Wiktor Skworc, ur. 19 maja 1948, święcenia prezbiteratu 19 kwietnia 1973, mianowany biskupem tarnowskim 13 grudnia 1997, święcenia biskupie 6 stycznia 1998, mianowany arcybiskupem metropolitą katowickim 29 października 2011, kanonicznie objął diecezję 26 listopada 2011.

 

 

BISKUPI POMOCNICZY

  Teofil Bromboszcz, urodzony 25 kwietnia 1886, święcenia prezbiteratu 26 czerwca 1912, mianowany biskupem pomocniczym katowickim 24 marca 1934, święcenia biskupie 3 czerwca 1934, zmarł 12 stycznia 1937.

 

Juliusz Bieniek, urodzony 11 kwietnia 1895, święcenia prezbiteratu 16 czerwca 1918, mianowany biskupem· pomocniczym katowickim 13 marca1937, święcenia biskupie 25 kwietnia 1937, zmarł 17 stycznia 1978.

 

Józef Kurpas, urodzony 21 marca 1912, święcenia prezbiteratu 20 czerwca 1937, mianowany biskupem pomocniczym katowickim 25 listopada 1962, święcenia biskupie 24 lutego 1963, zmarł 19 maja 1992.

 

Czesław Domin, urodzony 6 lipca 1929, święcenia prezbiteratu 28 czerwca 1953, mianowany biskupem· pomocniczym katowickim 30 kwietnia 1970, święcenia biskupie 15 sierpnia 1970, mianowany biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 1 lutego 1992, zmarł 15 marca 1996.

 

Janusz Zimniak, urodzony 6 września 1933, święcenia prezbiteratu 9 września 1956, mianowany biskupem pomocniczym katowickim 2 września 1980, święcenia biskupie 4 listopada 1980, mianowany biskupem pomocniczym bielsko-żywieckim 25 marca 1992, przeszedł na emeryturę 16 stycznia 2010.

 

Gerard Bernacki, urodzony 3 listopada 1942, święcenia prezbiteratu 4 czerwca 1967, mianowany biskupem pomocniczym katowickim 18 marca 1988, święcenia biskupie 16 kwietnia 1988, przeszedł na emeryturę 31 stycznia 2012.

 

Piotr Libera, urodzony 20 marca 1951, święcenia prezbiteratu 15 kwietnia 1976, mianowany biskupem pomocniczym katowickim 23 listopada 1996, święcenia biskupie 6 stycznia 1997, mianowany biskupem płockim w 2007.

 

Stefan Cichy, urodzony 30 marca 1939, święcenia prezbiteratu 23 czerwca 1963,· mianowany biskupem pomocniczym katowickim 26 sierpnia 1998, święcenia biskupie 12 września 1998, mianowany biskupem legnickim 19 marca 2005.

 

Józef Kupny, urodzony 23 lutego 1956, święcenia prezbiteratu 31 marca 1983, mianowany biskupem pomocniczym katowickim 21 grudnia 2005, święcenia biskupie 4 lutego 2006, mianowany arcybiskupem metropolitą wrocławskim 18 maja 2013.

 

Marek Szkudło, urodzony 28 lutego 1952, święcenia prezbiteratu 23 marca 1978, mianowany biskupem pomocniczym katowickim 13 grudnia 2014, święcenia biskupie 06 stycznia 2015

Adam Wodarczyk, urodzony 03 stycznia 1968, święcenia prezbiteratu 14 maja 1994, mianowany biskupem pomocniczym katowickim 13 grudnia 2014, święcenia biskupie 06 stycznia 2015

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

II Synod

Synod2

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media