Ciemna Jutrznia w Wielką Sobotę

CJiZ 5115Pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca także w sobotę rano odprawiono nabożeństwo ciemnej jutrzni.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach nabożeństwu Ciemnej Jutrzni. Homilię podczas modlitwy brewiarzowej wygłosił ks. Grzegorz Wrótniak, prefekt Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

- Wczoraj mówiliśmy o tym, że Bóg cierpi wraz z nami i w nas. A dziś? Dziś Psalm 16 jest odpowiedzią na wczorajsze wołanie. Psalmista wyraża, że Bóg jest tym, który los zabezpiecza, zabezpiecza życie. To Bóg jest jedynym dobrem - mówił ks. Wrótniak.

Kaznodzieja podkreślił, że dla „psalmisty Bóg jest to jedyną drogą - od poczucia osamotnienia do zawierzenia”. Wskazał, że tę drogę przeszedł także Jezus. - Już w ogrodzie Getsemani Jezus modi się: ale nie moja wola, ale Twoja niech się stanie (…). Syn oddaje się Ojcu, bo Ojciec jest skałą - podkreślił.

Mówiąc o zawierzeniu Bogu wskazał na trzy sprawy: należy uświadomić sobie, że Bóg jest z nami. Należy zawierzyć, które nie polega na zawieszenie tego co przeżywam. - To nie taka postawa, że nie przeżywam; ale to co jest we mnie chcę oddać Jemu - mówił. Jako trzecią postawę wskazał nieustanne tworzenie więzi z Bogiem. - Muszę cały czas z kimś przebywać, poznawać, by rodziło się zaufanie; muszę poznawać Boga, abym ja mógł zawierzyć i oddać mu siebie - mówił.

Ks. Wrótniak nawiązując do przeżywanej Wielkiej Soboty oraz zbliżającej się Wigilii Paschalnej powiedział, że „Bóg powstaje z grobu, abyśmy my mogli powstać z kolan i iść dalej”.

Nabożeństwo zakończyło się modlitwą przy Grobie Pańskim.

Zdjęcia: Krzysztof Gawor

Metropolitalne Święto Rodziny