Got 0 bytes response, method=default Response decode error XIV Nocna Pielgrzymka na Jasną Górę

katedra

XIV Nocna Pielgrzymka na Jasną Górę

103331 fOMg IMG 8656 69W nocy z soboty na niedzielę (6 na 7 maja) grupa 312 pątników wyruszyła w pielgrzymce z Piekar Śląskich na Jasną Górę. Szli w intencji prześladowanych chrześcijan, szczególnie prosząc za tych w Pakistanie. Inicjatywa ta odbyła się już od czternastu lat.

 

W 60 kilometrową drogę wybrali się pielgrzymi XIV Nocnej Pielgrzymki na Jasną Górę. Jest ich 312. Idą z Piekar Śląskich do Czarnej Madonny w intencji prześladowanych chrześcijan. W tym roku w sposób szczególny polecają tych z Pakistanu.

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w piekarskiej bazylice. Homilię podczas Eucharystii wygłosił o. Marek Swat OMI, który w latach 2003-2010 posługiwał w Pakistanie. Oblat mówił m.in. o zamachu, jaki miał miejsce w jednym w kościołów prowadzonym przez oo. dominikanów w Pakistanie. Ojciec Marek kościół odwiedził jakieś 2-3 lata po tym zdarzeniu. Nowo wybudowana świątynia już nosiła widoczne ślady po męczeństwie modlących się w niej katolików. Była wśród nich matka z czwórką dzieci. - Kiedy do kościoła weszli ekstermiści z karabinami w rękach matka pochyliła się nad dziećmi, żeby ochronić je swoim ciałem i tak już została. Nikt nie przeżył - opowiadał.

Mówiąc o Pakistanie, prosił młodych, by uważali także na to, co wrzucają do internetu. Przywołał zdarzenie, jakie odbyło się w 2008 r. kiedy ktoś w Danii opublikował kreskówki o Mahomecie. - Ucierpieli na tym chrześcijanie w Pakistanie - mówił, dodając, że on sam z racji tego, że ktoś w Europie obraził religię muzułmanów przez miesiąc w swoim domu miał stały nadzór policji.

Przyznał, że w czasie 7-letniego pobytu w tym kraju ochrzcił tylko jedną muzułmankę. Ale już na początku swojej misji spotkał się z niecodzienną sytuacją, kiedy to przebywając w domu chrześcijan o indywidualną modlitwę poprosiła go właśnie muzułmanka.

Dodał, że gdyby nie kara śmierci naszą wiarę przyjęłoby wielu muzułmanów. Wyjaśniał, że Pakistan to kraj kontrastów, gdzie dobro znaleźć można u wszystkich. - Granica pomiędzy tym, co dobre i tym, co złe przebiega w moim sercu - obrazował.

Początki pielgrzymki wspomina Michał Piec, który jest jej głównym organizatorem. - W wakacje 2006 r. będąc na Mszy w Piekarskiej Bazylice usłyszałem, że jutro do Częstochowy wychodzi piesza pielgrzymka. Wtedy mnie ruszyło. Wróciłem do domu i oznajmiłem mamie, że jutro idę na pielgrzymkę do Częstochowy. Ucieszyła się. Wtedy dokończyłem, że idę sam - w jeden dzień. I tak się zaczęło - mówi.

Nocna Pielgrzymka na Jasną Górę jest organizowana corocznie w maju. Bierze w niej udział kilkaset osób, które idą do Czarnej Madonny w intencji prześladowanych chrześcijan. Obecnie inicjatywa jest współorganizowana z fundacją "Młodzi dla młodych".

ks.sk/Joanna Juroszek/jk

Zdjęcie: Joanna Juroszek/Foto Gość

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

II Synod

Synod2

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media