katedra

Błogosławieństwo dzwonów w setną rocznicę objawień fatimskich

FP 6746Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w sobotę wieczorem pobłogosławił w 100 rocznicę objawień fatimskich w parafii Matki Bożej Fatimskiej 4 dzwony oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

 

W parafii Matki Bożej Fatimskiej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc pobłogosławił 4 dzwony oraz udzielił zgromadzonej młodzieży sakramenty bierzmowania. Wydarzenie miało miejsce w 100 rocznicę objawień fatimskich.

- Moi drodzy, dzień jest niewątpliwie historyczny. Stulecie objawień Matki Bożej, papież w Fatimie, jego wielka modlitwa, kanonizacja dzieci fatimskich, jego wielka modlitwa o pokój dla świata… to w skali Kościoła powszechnego. W skali Kościoła lokalnego dzisiaj przed południem w katedrze katowickiej święcenia prezbiteratu (…). I jeszcze trzeci punkt w tej pięknej triadzie, to poświęcenie dzwonów i bierzmowanie w tutejszej parafii – powiedział abp Skworc rozpoczynając homilię.

Odwołując się do setnej rocznicy objawień Matki Bożej metropolita podkreślał, że „wezwanie z Fatimy jest ciągle aktualne i dziś też nas dotyczy!”. – Jeśli ludzie zapominają i odchodzą od drogi Ewangelii, to potem zdarzają się interwencje nadzwyczajne Matki Bożej, żeby zbudzić uczniów Chrystusa. I taka interwencja nadzwyczajna miała miejsce przed stu laty – powiedział hierarcha.

Metropolita górnośląski gratulując wspólnocie parafialnej pięknych dzwonów podziękował wszystkim, którzy włączyli się sercem i ofiarą w to dzieło. – Należałoby życzyć mieszkańcom tej parafii, żeby – tak jak to wybrzmiało w modlitwie błogosławieństwa dzwonów - słysząc ich dźwięk nie zatwardzali serc, tylko biegli do świątyni, do tego wieczernika parafialnego, gdzie pojawiają się tajemnice naszego zbawienia – dodał.

Na Eucharystii obecny był także p. Zbigniew Felczyński – ludwisarz, który odlał komplet dzwonów dla piotrowickiej parafii.

W parafii Matki Bożej Fatimskiej dzwonią cztery dzwony. Trzy z nich noszą imiona dzieci fatimskich. Dzwon „Błogosławiona Hiacynta Marto” stroi w „dis”, waży 190 kg. Dzwon „Błogosławiony Franciszek Marto” stroi w „cis” i waży 260 kg. Ostatni z dzwonów upamiętniających dzieci z Fatimy „Łucja Dos Santos” brzmi w „h” i waży 350 kg. Czwarty dzwon brzmi w „gis”, waży 850 kg i nosi imię „Matka Boża Fatimska”. Został ufundowany przez parafian.

ks.sk

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

II Synod

Synod2

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media