Got 0 bytes response, method=default Response decode error Największa pielgrzymka z archidiecezji katowickiej dotarła do Częstochowy

Największa pielgrzymka z archidiecezji katowickiej dotarła do Częstochowy

935352 YBCW IMG 0070 69Ponad 3,5 tys. osób w pielgrzymce rybnickiej i kilkaset z katowickiej spotkało się dzisiaj popołudniu w Częstochowie. Eucharystii w ich intencji przewodniczył metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc.

Po czterech dniach marszu pielgrzymi z Rybnika i okolic dotarli na Jasną Górę. Jeden dzień krócej szli pątnicy z Katowic. Razem tworzą Pielgrzymkę Archidiecezjalną do Częstochowy. U stóp Matki Bożej powitał ich metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc.

- Niezwykły znak stanie się waszym udziałem, kiedy dotrzecie na Jasną Górę, bo przecież będzie to pierwsza sobota miesiąca sierpnia, związana szczególnie z tymi objawieniami, które Matka Boża przekazała dzieciom w Fatimie - usłyszeli pielgrzymi podczas Eucharystii sprawowanej na rozpoczęcie pielgrzymki w rybnickiej bazylice św. Antoniego. Przewodniczył jej bp Adam Wodarczyk.

Pielgrzymów wychodzących z Rybnika żegnał także prezydent miasta Piotr Kuczera. - Jesteście wszyscy ambasadorami naszego miasta i całej ziemi rybnickiej. Nieście również w swoich sercach modlitwy za miasto Rybnik - mówił im.

Po drodze dla pielgrzymów odprawił Eucharystię w Kaletach-Miotku bp Jan Kopiec z Gliwic. - Idźcie i głoście, nie ustawajcie, bądźcie cierpliwi na swojej drodze - mówił podczas homilii w sposób szczególny zwracając się do kapłanów, aby w ten sposób naśladowali św. Jana Vianneya.

Na Jasnej Górze pielgrzymów przywitał abp Wiktor Skworc. Nawiązując do Listu do Galatów zwracał się do uczestników 72 pielgrzymki rybnickiej oraz pielgrzymów z Katowic. - W jakimś sensie dziś stała się „pełnia” pielgrzymkowego czasu, czasu rekolekcji w drodze, czasu błogosławionego, czasu przeżywanego z Maryją, po to, aby od Niej uczyć się głoszenia Ewangelii – jak zachęca hasło tegorocznej pielgrzymki. A Ewangelia to Jezus Chrystus, który jest Drogą, Prawdą i Życiem - mówił metropolita górnośląski.

Pielgrzymom podziękował za dar czasu, ofiarowane „umęczenie pielgrzymie”. - Dziś dotarliście do celu ukształtowani i przemienieni przez modlitwę, medytację, katechezę, siostrzaną i braterską miłość, przez codzienną Eucharystię, różaniec. Stanęliście u stóp Matki, aby ofiarować siebie, swoje serce (miłość) i przyjąć serce Maryi w tajemnicy Jej Niepokalanego Serca - mówił do pielgrzymów.

W homilii podkreślał, że każdy od chwili chrztu św. jest dzieckiem Bożym. - Trzeba więc nieustannie stawać się synem, córką Boga, bratem, siostrą Jezusa.  Życie chrześcijanina jest szczególnym procesem, przemianą, pielgrzymką prowadzącą ostatecznie do ukształtowania się w nas nowego człowieka, podobnego do Jezusa Chrystusa, który jest jedyną miarą człowieczeństwa - mówił.

Hierarcha zachęcał także pielgrzymów do dzielenia się swoim doświadczeniem pielgrzymowania. - Ważne jest i przekonujące świadectwo pielgrzyma, który w czasie pielgrzymki zrozumiał, co znaczy ziemskie pielgrzymowanie. Na świadectwo pielgrzyma czekają wasi bliscy; rodziny parafialne; czeka nasz Kościół - powiedział podczas homilii.

Pielgrzymka z Rybnika wyruszyła w tym roku po raz 72. Jest największą pielgrzymką z terenu archidiecezji katowickiej. Z Katowic na Jasną Górę pielgrzymi wyruszyli 14 raz. Spotykając się w Częstochowie obydwie pielgrzymki tworzą Pielgrzymkę Archidiecezjalną w której w sumie idzie około 4 tys. osób.

PRZECZYTAJ HOMILIĘ KS. ARCYBISKUPA