Got 0 bytes response, method=default Response decode error Inauguracja Roku Katechetycznego w Katedrze

Inauguracja Roku Katechetycznego w Katedrze

IRK 8102Bp Adam Wodarczyk przewodniczył Eucharystii sprawowanej w katowickiej katedrze z okazji inauguracji roku katechetycznego. Wcześniej katecheci wysłuchali wykładu ks. dr. Michała Bordy, Dyrektora Wydziału Katechetycznego z diecezji sosnowieckiej. Słowo skierował do nich także abp Wiktor Skworc.

Eucharystia pod przewodnictwem katowickiego biskupa pomocniczego Adama Wodarczyka była centralnym punktem inauguracji roku katechetycznego, który miał miejsce w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Wcześniej do katechetów wygłosił wykład ks. dr Michał Borda z Sosnowca.

- Katechizacja to nie praca zawodowa, lecz misja obejmująca całe życie, powołanie do służby w Kościele. Katecheta ma przekazywać to, co sam otrzymał od Boga - powiedział ks. Borda cytując list papieża Franciszka skierowany do katechetów, którzy spotkali się w lipcu w Buenos Aires.

Ks. Borda zauważył, że cały czas trwa nieustanny atak na katechezę. - Spotykamy się z tym, że nasze lekcje są przesuwane na pierwsze lub ostatnie godziny. Wielu dyrektorów wymaga, aby co roku wypełniać ankiety i formularze dopuszczające podręczniki - wspomniał. - Zdaża się, że katecheci są traktowani jako nauczyciele „drugiej kategorii”, jako, że niby byli by mniej wykształceni czy gorzej przygotowani do pracy z dziećmi i młodzieżą - dodał.

- Drodzy katechecu, pragniemy dla Was wypraszać światło i moc Bożego Ducha na niełatwe zadanie kształtowania serc i umysłów ludzi młodych, co jest możliwe i skuteczne nade wszystko dzięki świadectwu waszego chrześcijańskiego, szlachetnego życia - powiedział na wstępie Eucharystii ks. Łukasz Gaweł, proboszcz katowickiej katedry.

Swoje słowo skierował do katechetów także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który nie mógł być obecny na Mszy św. - Wasza obecność na Eucharystii jest manifestacją wiary w Jezusa Chrystusa (…). Swoim przykładem uczycie wierności katechizowanych - napisał do katechetów metropolita katowicki.

- To jest wielki cud i łaska, że tak wiele osób jest zaangażowanych w posługę wobec tych najmłodszych, wobec dzieci i młodzieży - powiedział do zebranych w katedrze bp Adam Wodarczyk.

Pomocniczy biskup katowicki podkreślił w homilii, że Maryja, która w tym roku w sposób szczególny jest czczona, a o której wspomina liturgia słowa jest najdoskonalszym wzorem do naśladowania dla wszystkich „sług Słowa”, którymi są katecheci. - PIerwsza rzecz, której uczy Maryja, to fakt, że musimy być uważnymi słuchaczami słowa Bożego - mówił hierarcha.

- Ewangelizator to ten, kto słucha słowa, jak Maryja i wyrusza w drogę. Ewangelizator to ten, kto budzi doświadczenie wiary - mówił bp Wodarczyk katechetom. - Głosicie po to, aby budzić żywe doświadczenie wiary w drugim człowieku - dodał.

W katowickiej katedrze zebrało się ponad pół tysiąca katechetów świeckich i zakonnych. Rozpoczynający pracę katechetyczną mieli okazję do publicznego złożenia wyznania wiary oraz odebrali misje kanoniczne. Pracownicy Wydziału Katechetycznego pożegnali także katechetów przechodzących na emeryturę.