Got 0 bytes response, method=default Response decode error Nowe wnętrze krypty grobowej biskupów katowickich

Nowe wnętrze krypty grobowej biskupów katowickich

IMG 0232Krypta grobowa katowickich biskupów uzyskała nowy wygląd. Prezentujemy wirtualną panoramę wnętrza wraz komentarzem ks. Leszka Makówki, dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc po Eucharystii sprawowanej w intencji zmarłych biskupów katowickich oraz zmarłych diecezjan pobłogosławił polichromie, które zostały namalowane na ścianach krypty grobowej katowickich biskupów.

Malowidła są oparte o interpretację Księgi Apokalisy przez dwoje artystów: Jannę Piechę oraz Romana Kalarusa. Zostały utrzymane w stylu w jakim można oglądać polichromie kościoła akademickiego w Katowicach. Na ścianach krypty grobowej znalazły się przedstawienia Nowego Jeruzalem.

- Ponieważ w krypcie grobowej są pochowani biskupi, stąd od początku koncepcja malowideł naściennych była Apokalipsa, która nie tylko zapowiada koniec świata, ale przede wszystkim zapowiada nadejście Królestwa Bożego - mówi ks. Makówka.

Przybliżając odbiorcom umieszczane na ścianach krypty polichromie dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego tłumaczy, że w centralnej części krypty przedstawiono Nową Jerozolimę. - To jest symbol nadejścia Królestwa Bożego na końcu czasów - dodaje. Ks. Makówka tłumaczy, że użycie jasnych barw ma podkreślić apokaliptyczny opis, w którym Nowa Jerozolima jest zbudowana z kamieni szlachetnych: złota, jaspisu. - Wszystkie bramy tego miasta są otwarte. To jest zaproszenie dla wszystkich, aby chcieli wejść do Królestwa Bożego. A tym, kto oświetla te miasto to sam Bóg - mówi.

Ks. Makówka dodaje także, że na ścianach są przedstawienia także aniołów, którzy mają zesłać siedem plag. Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego podkreśla, że są to przedstawienia o niewielkich rozmiarach, gdyż "tylko zapowiadają ogrom Królestwa Bożego".

- Całość dopełniają przedstawienie Niewiasty apokaliptycznej, która od zawsze była interpretowana jako Maryja i Michała Archanioła, który walczy ze złem - opowiada ks. Makówka.

Warto dodać, że wykonanie malowideł naściennych w krypcie grobowej biskupów katowickich nie jest nowym pomysłem. - Wstępny projekt pochodzi jeszcze z czasów malarstwa krypty akademickiej, jednak nigdy nie został zrealizowany - mówi ks. Łukasz Gaweł, proboszcz parafii katedralnej. - Już od kilku lat myślało się o tym, aby dokończyć wnętrze krypty grobowej. Rok temu wykonano prace budowlane, podczas których wprowadzono cztery nowe sarkofagi. Natomiast zasadnicze prace malarskie nad polichromiami trwały przez ostatnie pół roku - dodaje ks. Gaweł.

Krypta grobowa katowickich biskupów jest częścią kościoła akademickiego. Pochowani są w niej śląscy biskupi: Arkadiusz Lisiecki, Stanisław Adamski oraz Herbert Bednorz. Umieszczone w niej polichromie korespondują z namalowanymi w 1992 roku stacjami drogi krzyżowej autorstwa Joanny Piech-Kalarus oraz Ewy Sidorowicz.