Got 0 bytes response, method=default Response decode error Order Orła Białego dla ks. prał. Bernarda Czerneckiego

Order Orła Białego dla ks. prał. Bernarda Czerneckiego

9F69CD31 D325 4786 BD82 19AA0EB788B5Prezydent Polski, Andrzej Duda, wręczył dzisiaj najwyższe odznaczenie państwowe zasłużonemu kapelanowi Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności ks. prał. Bernardowi Czerneckiemu. Uroczystość miała miejsce w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

„W uznaniu jego zasług dla Rzeczypospolitej jako znamienitego kapelana „Solidarności”, wspierającego duchowo i materialnie polskich górników, krzewiącego ideę walki o Polskę niepodległą i sprawiedliwą, a także za pogłębianie i propagowanie postaw patriotycznych” otrzymał order Orła Białego ks. prał. Bernard Czernecki.

- Mamy tę świadomość, że te odznaczenia są dla nas zobowiązaniem do wiernej służby Polsce. Jeszcze Polska nie zginęła, póki ją kochamy – mówił kapłan po odebraniu nagrody. Dodał, że „jest przekonany, że te odznaczenia przyczynią się do tego, że nasze drogi do wolnej niepodległej Ojczyzny nie będą zapomniane”.

Ks. prał. Czernecki posługiwał w latach 80-tych w Jastrzębiu Zdroju. Tam budował kościół „na górce”. Wokół niego tworzył też lokalną wspólnotę wierzących, co spotykało się z licznymi przeszkodami ze strony aparatu władzy. Był on także kluczową postacią podczas odbywających się w tamtym czasie górniczych protestów na kopalniach. – Mam świadomość, że gdybym postąpił inaczej wielu górników najprawdopodobniej by zginęło – mówił opowiadając o podjętych wówczas decyzjach, które którym protesty przebiegły pokojowo.

Historia odznaczenia sięga króla Augusta II Mocnego, który ustanowił go w 1705 r. Obecnie order został restytuowany w 1992 r. Pierwszymi, którzy go otrzymali byli wówczas Jan Paweł II oraz Karol XVI Gustaw, król Szwecji. W dniu dzisiejszym uhonorowani zostali także Franciszek Pieczka oraz Andrzej Pityński.

Ks. Rafał Skitek/ks.sk