Got 0 bytes response, method=default Response decode error 36 Spotkanie Ekumeniczne Biskupów (zapowiedź)

36 Spotkanie Ekumeniczne Biskupów (zapowiedź)

C1D84CD5 8DF6 412A AA9E 605B72EA6BE2

Po raz 36 jest organizowane przez grupę biskupów Przyjaciół Ruchu Focolari spotkanie ekumeniczne. Tym razem będzie miało miejsce w Katowicach.

Od 15 do 18 listopada w Katowicach będzie miało miejsce Ekumeniczne Spotkanie Biskupów. Pochodzą z różnych rejonów świata i reprezentują różne Kościoły. Spotykają się pod hasłem: „Razem wyznajemy wiarę – razem wychodzimy do ludzkości. Maryja, Matka Jezusa”.

Spotkaniu w stolicy Górnego Śląska będzie przewodniczył kard. Francis X. Kriengsak Kovithavanij, arcybiskup Bangkoku. Oprócz niego przybędzie ok. 35 biskupów pochodzących z: USA, Brazylii, Tajlandii, Indii, Republiki Demokratycznej Konga, Anglii, Austrii, Cypru, Czech, Irlandii Północnej, Litwy, Łotwy, Niemiec, Szwecji, Węgier oraz Polski.

Oprócz Kościoła rzymsko-katolickiego Katowice będą gościły hierarchów z Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Kościołów prawosławnych: greckiego, rumuńskiego oraz armeńskiego, jak również z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, anglikańskiego oraz metodystycznego.

Swoją obecność na wydarzeniu zapowiedział także abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz Apostolski w RP.

Podczas swojego pobytu na Śląsku biskupi wezmą udział w wykładach, będą mieli okazję do podzielenia się swoimi doświadczeniami oraz będą uczestniczyli w nabożeństwach sprawowanych według różnych tradycji chrześcijańskich. W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach Eucharystii w piątek w południe będzie przewodniczył metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc.

W ramach spotkania przewidziane są także wydarzenia otwarte, na które są zaproszeni wszyscy wierni. W środę od godz. 9.00 będzie miała miejsce Ogólnopolska Konferencja Ekumeniczna „Od konfliktu do komunii” – wokół relacji międzywyznaniowych w Polsce, która odbędzie się w Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Wieczorem odbędzie się w kościele ewangelicko-augsburskim koncert chóru Largo Cantabile.

W czwartek przewidziano nabożeństwo luterańskie pod przewodnictwem bp Mariana Niemca, biskupa diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

W piątek w południe będzie sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem abp Wiktora Skworca podczas której homilię wygłosi kard. Francis X. Kriengsak Kovithavanij. Natomiast w sobotę rano biskupi zapraszają na poranną modlitwę w tradycji prawosławnej do cerkwi w Sosnowcu.

Ekumeniczne Spotkanie Biskupów jest organizowane corocznie w różnych częściach świata. Wcześniej biskupi modlili się wspólnie w Stambule, gdzie gościem specjalnym był patriarcha Bartłomiej I. Takie spotkanie miało też miejsce w Augsburgu. W tym roku spotkanie organizuje Ruch Focolare w Polsce, archidiecezja katowicka, Kościół ewangelicko-augsburski w Katowicach, Kościół prawosławny w Sosnowcu oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.