Got 19995 bytes response, method=default Response decode error 20 rocznica święceń biskupich abp. Wiktora Skworca

katedra

20 rocznica święceń biskupich abp. Wiktora Skworca

image068W uroczystość Objawienia Pańskiego przypada Dies episcopi – dzień modlitwy za biskupa katowickiego abp. Wiktora Skworca, który w tym roku świętuje 20. rocznicę swoich święceń biskupich. W tym dniu przypada także trzecia rocznica święceń, biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej: Marka Szkudły oraz Adama Wodarczyka.

- Gwiazda przynagliła Mędrców w ich dalekich krainach i następnie doprowadziła ich do poznania Króla nieba i ziemi, i do złożenia Mu hołdu. Ten przykład wzywa i nas do pójścia w ich ślady. Przecież i my mamy z całych sił służyć tej łasce, która wszystkich wzywa do Chrystusa – mówił na wstępie do Eucharystii bp Marek Szkudło.

- Gromadzi nas dzisiaj służba łasce, która wszystkich wzywa do Chrystusa, pełniona od 20 już lat przez pasterza tej diecezji, ks. Arcybiskupa Metropolitę Katowickiego Wiktora Skworca – dodał.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski. Przypomniał w niej kazanie papieża Benedykta XVI wygłoszone w uroczystość Objawienia Pańskiego 2013 roku. Wówczas to papież „wskazał na kilka ważny cech odnoszących się do posługi każdego biskupa”. – Każdy biskup „musi być przejęty niepokojem Boga o człowieka. Musi on niejako myśleć i współodczuwać z Bogiem, ponieważ Bóg niepokoi się o nas, idzie za nami aż do żłóbka, aż na krzyż” – mówił biskup tarnowski.

Hierarcha przytoczył także fragment wypowiedzi abp Wiktora Skworca podczas ingresu bp Jeża do tarnowskiej katedry. – Serce nigdy nie odpoczywa, nieustannie pracuje, jest w służbie całego eklezjalnego organizmu – mówił. – Los pasterza jest z góry przesądzony – on ma swoje życie dać dla dobra owiec; konsekwentnie, do końca, aż po wywyższenie na krzyżu – dodał.

Bp Jeż przypomniał także zaangażowanie abp Wiktor w życie duszpasterskie powierzonych mu diecezji. – Twoje pasterskie serce podąża za tymi, którzy się zagubili na drogach współczesnego świata, dla których – niestety – coraz mniej jest drogowskazów wskazujących prawdę. Twoje pasterskie serce obejmuje współczuciem człowieka przygniecionego niedolą i stara się mu nieść skuteczną pomoc chociażby w tak wielu inicjatywach charytatywnych. Twoje pasterskie serce – od początku biskupiej posługi – bije ze szczególną siłą dla spraw misji i dzieła ewangelizacji. Twoje serce z każdym aktem pasterskiej miłości zespala się coraz bardziej z tajemnicą krzyża, bo na nim Dobry Pasterz objawił swoją największą miłość – mówił kaznodzieja.

Hierarcha zapewnił także metropolitę katowickiego o modlitwie. – Wszak mocno wierzymy, że pasterz, za którego modli się wspólnota, staje się silniejszy mocą zanoszonej do Boga za niego modlitwy – mówił bp Jeż.

Eucharystię zakończyło błogosławieństwo apostolskie z odpustem zupełnym, którego udzielił metropolita katowicki.

Mszę św. koncelebrowali arcybiskupi i biskupi związani z Kościołem katowickim i tarnowskim. Na liturgii byli obecni: abp Damian Zimoń, abp Józef Kowalczyk, abp Stanisław Budzik, bp Andrzej Jeż, bp Wiesław Lechowicz, bp Stefan Cichy, bp Marek Szkudło oraz bp Adam Wodarczyk a także prezbiterzy z kraju i zagranicy a szczególnie kapłani diecezji tarnowskiej i archidiecezji katowickiej.

W Eucharystii uczestniczyli także przedstawiciele rządu i samorządu związani ze Śląskiem. W katedrze był obecny także wojewoda śląski, marszałek województwa śląskiego, prezydent Katowic razem z samorządowcami. Na czele z prezydentem Tarnowa byli obecni samorządowcy z Małopolski. Nie zabrakło rektorów i profesorów śląskich uczelni oraz licznie zebranych osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Po zakończonej Eucharystii Metropolita Katowicki udał się przed wejście do katowickiej katedry, aby pobłogosławić i posłać katowicki Orszak Trzech Króli, który ze śpiewem kolęd na ustach ruszył w stronę Pl. Sejmu Śląskiego, a następnie w kierunku Osiedla Paderewskiego.

Abp Wiktor Skworc pochodzi z Rudy Śląskiej – Bielszowic. W 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bp Herberta Bednorza. Po posłudze wikariusza w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach został kapelanem i sekretarzem bpa Herberta Bednorza. W 1980 został kanclerzem kurii diecezjalnej w Katowicach. W 1992 został wikariuszem generalnym i ekonomem archidiecezji katowickiej. 13 grudnia 1997 został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem tarnowskim. 6 stycznia 1998 otrzymał w Bazylice św. Piotra w Rzymie święcenia biskupie. Jako zawołanie biskupie obrał słowa „In Spiritu Sancto” (W Duchu Świętym). 29 października 2011 roku został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą katowickim. W strukturach Konferencji Episkopatu Polski pełni obecnie m.in. funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterkiej.

ks.sk

Zdjęcia: Krzysztof Gawor

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media